Pools Nederlandse alliantie
Aleksander Olejniczak is in de Ford Fiesta Sprint Cup een vaste podiumganger in de Divisie 2, met zelfs een algemene overwinning dit jaar op Spa-Francorchamps als voorlopig hoogtepunt. De 45-jarige Pool van ALU-MET Motorsport blijft echter de bescheidenheid zelve, want in één adem wordt steeds Daan Pijl genoemd als de Nederlander die dit allemaal mogelijk maakt.
“Door Daan heb ik mijn droom om autosport te bedrijven werkelijkheid zien worden en ik hoop dat deze droom voor nog veel meer mensen uit mag komen”, betrekt Olejniczak de nu 19-jarige voormalig Fiesta Cup-kampioen in al zijn successen.
Aleksander Olejniczak is aan zijn derde seizoen bezig in de Ford Fiesta Sprint Cup. Vorig jaar eindigde de nu 45-jarige Pool achter de ongenaakbare Laurens de Wit als tweede in de eindstand van de Divisie 2 voor rijders van 25 jaar en ouder. Met nog twee raceweekenden te gaan staat de rijder van ALU-MET Motorsport opnieuw op plek twee in de tussenstand. Van de tot nu toe in de Divisie 2 verreden tien races won Olejniczak er vijf, eindigde twee keer op plek twee en één keer op plek drie.
Absoluut hoogtepunt was natuurlijk zijn algemene overwinning in de eerste race op Spa-Francorchamps waarin hij ook alle Belgische deelnemers en de rijders uit de Divisie 1 aftroefde. Olejniczak is zeker niet de eerste en enige Poolse rijder in de Ford Fiesta Sprint Cup, maar hoe kwam de eigenaar van het aluminiumbedrijf ALU-MET in deze serie terecht?
“Ik heb eerst op nationaal en regionaal niveau aan autocross gedaan. Vervolgens ben ik, net als diverse andere in Nederland actieve Poolse coureurs, overgestapt naar de bij ons zo populaire Kia Picanto Cup. Daar heb ik vijf jaar in gereden. Toen die cup stopte, moest ik op zoek naar een volgende stap. In de zoektocht kwam ik uit bij de Ford Fiesta Sprint Cup.
Die auto had meer vermogen, op de kalender stonden diverse circuits die ik al kende, en heel belangrijk, er werd gereden met slicks, iets wat voor mij nieuw was”, is de heldere verklaring voor zijn overstap richting Nederland. “De Fiesta Cup is echt een hele mooie opstapklasse. De wegligging van de Fiesta is heel goed, maar het is een uitdaging om er heel hard mee te gaan. Daarnaast is het, omdat de auto’s gelijk zijn, een eerlijke strijd.”
Gevraagd naar zijn doelen voor dit seizoen, volgt er een opmerkelijk antwoord. “Mijn oorspronkelijke doelen waren; plezier hebben en het seizoen zonder ongelukken doorkomen.” Helaas lukte dat laatste niet helemaal. “Spa-Francorchamps was een hoogte- en dieptepunt. Ik won de eerste wedstrijd, wat ik nooit verwacht had. In race twee werd ik bij Raidillon licht aangetikt en crashte hard. Mijn doel is dan ook nu om het seizoen met een lach op het gezicht uit te rijden, kampioen worden is een subdoel. Zo’n crash toont maar weer aan dat je alles goed voor elkaar kunt hebben, maar dat je er zonder geluk niet komt.” Ondanks de crash blijft Spa-Francorchamps ook voor Olejniczak het favoriete circuit. “De hoogteverschillen zijn geweldig, daar kun je het verschil maken ten opzichte van de concurrentie. Daarnaast maken de lengte van de baan en de snelle bochten het circuit fantastisch.”
Omdat Olejniczak de Nederlandse en Engelse taal niet machtig is, is Daan Pijl bij het gesprek aanwezig. Pijl heeft een Poolse moeder en spreekt daarmee de taal vloeiend. De rol van het 19-jarige talent dat in 2019 de titel in de Ford Fiesta Sprint Cup veroverde, blijkt binnen ALU-MET Motorsport niet alleen veel groter dan gedacht, voor Olejniczak is het meteen een onderwerp dat hem zichtbaar raakt.
“Door Daan is mijn droom om autosport te bedrijven werkelijkheid geworden en ik hoop dat voor veel meer mensen deze droom ook uit mag komen. Daan regelt alles voor ons. Het begon als tolk, maar al snel regelde hij de inschrijvingen, de onderdelen en is hij inmiddels ook teammanager. Alles komt bij hem terecht. Daarbij is hij ook onze rijderscoach, zonder hem was ik nooit zover gekomen. Voor dit alles ben ik hem ontzettend dankbaar”, besluit de aimabele Pool, om zich vervolgens weer om te kleden en een uurtje later de grootste trofee voor de winnaar in de tweede race van de Divisie 2 van de Ford Fiesta Sprint Cup in ontvangst te nemen.
Meer nieuws van de Spa Racing Festival

Sen Roodenburg, van underdog naar titelkandidaat

Tomas De Backer troeft Alan Czyz nipt af en wint race twee

Senna van Soelen in tumultueuze eerste race naar winst op Spa

Tomas De Backer op kletsnat Spa naar pole

Brengt Spa-Francorchamps opnieuw verrassingen

Fins talent in de Ford Fiesta Sprint Cup
