Fiesta Cup blijft ideale kwijkvijver jong talent
Tijdens het weekend van 5 en 6 april gaat op Circuit Zandvoort het achtste seizoen van de Ford Fiesta Sprint Cup van start. Koen Wyckmans was er in 2018 al bij toen de cup werd opgericht en zag hoe de Belgisch-Nederlandse merkencup zich in de afgelopen zeven jaar ontwikkelde tot een unieke sprintklasse, waarin veel aandacht was voor jonge, talentvolle en tot dan toe onbekende coureurs.
In 2024 stonden er niet veel auto’s aan de start. De strijd was weliswaar intens, maar er leek weinig perspectief op een achtste seizoen.
“Toch zijn we overstag gegaan op verzoek van enkele teams,” vertelt Wyckmans. “Zij gaven aan dat er veel enthousiaste rijders stonden te popelen om na hun kartcarrière de overstap te maken naar de Fiesta Cup. Hoewel er vorig jaar minder deelnemers waren, bleef het gevecht op de baan spannend en was de uitslag nooit op voorhand beslist. Om de kosten voor zowel de organisatie als de teams beheersbaar te houden – vooral de kosten voor rijtijd op het circuit – delen we voortaan het circuit met de Mazda MX-5 Cup. De klassementen en puntentelling blijven echter gescheiden. Door deze aanpak rijdt de Fiesta Cup dit jaar slechts vijf weekenden en is de klasse niet aanwezig tijdens de Finale Races. Dit biedt de Benelux Fiesta-kampioen van 2025 de kans om door te stromen naar de Mazda MX-5 Cup, waar hij zijn debuut kan maken op TT Circuit Assen. Een mooie vervolgstap binnen onze merkencups.”
De doorstroom van jong talent via de Fiesta Cup blijft een belangrijk aspect van de competitie. Loek Hartog, inmiddels een topcoureur in de GT World Challenge Europe Endurance en de Porsche Carrera Cup North America, begon zijn carrière in 2018 in de Ford Fiesta Sprint Cup.
“Met close racing en deur-aan-deur gevechten staat de Ford Fiesta Sprint Cup al zeven jaar garant voor het ontdekken van nieuw talent,” vervolgt Wyckmans. “Het vermogen van de auto’s is beperkt, waardoor het echt de rijder is die het verschil maakt en niet de pk’s. Met oud-deelnemers als Hartog, Nathan Vanspringel (nu in GT4), Calvin de Groot en tweevoudig kampioen Kenny Herremans bewijzen we dat de Fiesta Cup een ideale kweekvijver blijft.”
Wie volgt drievoudig kampioen Tomas De Backer op?
“Dat is lastig te voorspellen,” zegt Wyckmans. “Tomas debuteerde in 2020 en kende de auto en de korte sprintraces als geen ander. Dit jaar maken Thibauld Geladé, Noah Maton, Maxime en Lancelot Alsteens en Robert-Jan van Wijnen hun opwachting. Van Wijnen heeft al één keer geracet in Zandvoort, maar voor de rest is het hun eerste ervaring in de Fiesta Cup. In karting en de C1 Racing Cup hebben ze al laten zien dat ze veel talent hebben. De strijd wordt spannend, en ik kijk ernaar uit om ze in Race 1 de Tarzanbocht in te zien duiken en te ontdekken wie de toon gaat zetten. Ook in de Gold Cup belooft het interessant te worden, met Stefan Barewijk die samenwerkt met regerend kampioen Peter Wuyts. Jammer genoeg hebben enkele kanshebbers zich op het laatste moment teruggetrokken en ontbreken zij op Circuit Zandvoort.”
Als coördinator was Wyckmans zeven jaar lang van dichtbij een bevoorrechte getuige van de ontwikkelingen in de cup. Is er een seizoen dat er qua niveau echt uitspringt?
“Ik denk met veel plezier terug aan de Finale Races van 2021,” zegt hij. “Toen waren er maar liefst vijf kanshebbers voor de Belgische titel, en bleef het tot de laatste race en laatste ronde op TT Circuit Assen razend spannend! Uiteindelijk won Nathan Vanspringel nipt van Milan De Laet en Tomas De Backer, wat het niveau naar ongekende hoogte tilde. Ook de ontknoping van het eerste seizoen in 2018 op TT Circuit Assen was memorabel: Kenny Herremans versloeg Ayrton Redant met slechts twee punten en werd de allereerste kampioen van de Ford Fiesta Sprint Cup. En dan is er natuurlijk Tomas De Backer, die in 2022 de Dutch Belgian Super Star won en de Nederlandse concurrentie, met Sen Roodenburg als grootste uitdager, achter zich liet. Vervolgens domineerde hij het officiële Benelux-kampioenschap twee jaar op rij, met Alan Czyz, Calvin de Groot en Jenson de Leeuw als voornaamste rivalen. Daarmee staat hij onbetwist bovenaan in de geschiedenis van de Ford Fiesta Sprint Cup.”
Voor zijn rol als coördinator was Wyckmans actief als autosportjournalist en betrokken bij verschillende organisaties, zoals RACB en Kronos Events, altijd met veel aandacht voor jong talent.
“Als ik terugkijk op mijn carrière, zie ik dat promotiecups en het creëren van kansen voor jonge rijders altijd de rode draad zijn geweest,” zegt hij. “Het begon met de Simca Cup, waar een zekere Pierre-Alain Thibaut de show stal. Daarna volgde de Mazda MX-5 Trophy bij Kronos Events, het Junior Rally-kampioenschap bij RACB en later de Ford RACB Rally Contest, waar Thierry Neuville zich als finalist profileerde. Mijn betrokkenheid bij Ford leidde ertoe dat ik werd gevraagd om mee te helpen bij de opzet van de Ford Fiesta Sprint Cup. Vanaf het begin was het mijn doel om jong talent een kans te geven om zich te ontwikkelen en door te groeien naar hoger niveau sprintwerk.”
De Voorjaarsraces op Circuit Zandvoort beginnen voor de Benelux Ford Fiesta Sprint Cup op zaterdag 5 april om 10:05 uur met de eerste vrije training. Na een tweede vrije sessie en de kwalificatie om 14:35 uur volgt om 16:25 uur Race 1. Op zondag 6 april staat om 11:05 uur Race 2 op het programma.